Poznaj pierwszy w Polsce autonomiczny dom!

Czy na pewno?

Wrzesień, 2019

Poniższy wpis jest opisem technologii zastosowanych w naszym domu nad jeziorem, napisany językiem dla “normalnych” ludzi. Mocno techniczny wpis dla geeków, którego autorem będzie Piotr, ukaże się wkrótce.

Zaryzykowałam tym tytułem. Nasz dom będzie samowystarczalny, na czym to dokładnie polega opiszę poniżej. Natomiast czy aby na pewno pierwszy w Polsce? Zazwyczaj jeśli ktoś pisze o autonomicznym domu, to nie jest on w pełni autonomiczny, tzn. gdzieś jest jakiś back-up, alternatywne zasilanie, czy jednak podłączenie do wodociągu. Wynika to z tego, że w Polsce bardzo ciężko jest utrzymać dom całkowicie samowystarczalny. Zimą są bardzo długie okresy bez słońca a wiatr nie wieje tak mocno jak na przykład w Holandii. Nasz dom jest zaprojektowany tak, aby mógł funkcjonować niezależnie od zewnętrznej infrastruktury miejskiej, to jest bez dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej, wody oraz bez odbierania ścieków. Do rzeczy.

Energia elektryczna w lesie?

Na szczęście jest leśna polana :) Staramy się tak zaprojektować dom, aby zużywał jak najmniej energii. Niemniej jednak chcemy zapewnić światło pochodzące z żarówki elektrycznej a nie lampy naftowej ;) Ponadto sporym pochłaniaczem energii będzie lodówka, pompa do wody czy kilka gniazdek, gdyby ktoś koniecznie chciał podładować telefon. Nie znajdziecie jednak w naszym domu telewizora, bo po co? Cała energia elektryczna będzie pochodziła z paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Instalacja będzie wyposażona w akumulatory, aby ewentualne nadwyżki móc magazynować i korzystać z nich w okresie niedoborów.


Jeśli zainteresował Cię nasz dom i chcesz otrzymywać najświeższe informacje, polub nas klikając w poniższą ikonę facebooka!


Woda? W domu nad jeziorem to nie problem!

Tutaj mamy do czynienia z dwojakim systemem. Woda do mycia będzie czerpana z deszczówki lub jeziora. Oczywiście zanim trafi do naszej instalacji przejdzie odpowiedni proces filtracji. Woda pitna natomiast będzie dostarczana ze sklepu :)

Jak zorganizować ogrzewanie domu nad jeziorem?

Podłogówka, podłogówka i jeszcze raz podłogówka rządzi! W związku z tym, w zimowe dni, przygotujcie Wasze stopy na przyjemne muśnięcie drewnem. Oczywiście ogrzewanie podłogowe jak najbardziej niskotemperaturowe. Ciepło napędza tutaj gaz pochodzący z butli. Rozważaliśmy ogrzewanie domu kominkiem na pellet z automatycznym podajnikiem, jednak jest dużo minusów takiego rozwiązania. Chociażby to, że trzeba pojemnik z pelletem napełniać raz na 2-3 dni, a wybór pieców na pellet z pojemnikiem mieszczącym więcej biomasy jest bardzo ograniczony. Poza tym, co dla mnie jest istotne bylibyśmy bardzo, ale to bardzo ograniczeni designem takiego kominka. Mi się marzy tradycyjna czarna “koza”. Dlatego zdecydowaliśmy, że robimy gaz oraz dla anturażu, tradycyjny kominek opalany drewnem 🙂

Ponadto dom będzie doskonale zaizolowany, wyposażony w trójszybowe mega szczelne okna pasywne. Do tego duże przeszklenia w ekspozycji południowej zapewnią czerpanie ciepła wprost z promieni słonecznych. Dodatkowo akumulacja ciepła w ścianach betonowych jest bardzo duża, w związku z tym dom się bardzo wolno wychładza nawet jeśli zostałby pozostawiony bez włączonego ogrzewania.

Utylizacja ścieków 🤔

Najprawdopodobniej zastosujemy toaletę kompostującą, która działa tak jak zwykła domowa, jedynie nie ma spłuczki. Jednocześnie rozważamy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Gotowanie jedzenia w leśnej chatce

Oprócz tradycyjnego ogniska polecamy w pełni funkcjonalną kuchenkę gazową, na której przyrządzisz obłędne spaghetti czy śniadaniową bruschettę 🙂

Jeśli ktoś jest mocno zainteresowany mięsem technologicznym zapraszam do zadawania pytań w komentarzach. Zmobilizuję wtedy Piotra do odpowiedzi 😉 Niemniej jednak bądźcie czujni, bo wkrótce owo mięso (będą nawet zdjęcia, rysunki etc.) pojawi się w postaci kolejnego wpisu. Jednocześnie spieszę powiedzieć, że jest już dostępny wpis wraz ze zdjęciami z wizualizacji domu.

Jeśli zainteresował Cię nasz dom i chcesz wiedzieć jak nam idzie budowa, zobaczyć wizualizację a niebawem zdjęcia działki, zapisz się do newslettera lub polub nas na facebooku.