Hei! To Cześć! po fińsku :) Na przestrzeni kilku lat zbudowaliśmy w sumie osiem saun fińskich (suchych). Podkreślam słowo fińskich, gdyż nie będę pisać o budowie sauny beczki czy bani. Dyskusję na temat przewagi sauny fińskiej nad beczką zostawiam na inny wpis :) Przy budowie i użytkowaniu naszych saun zebraliśmy sporo doświadczeń. Zarówno jeśli chodzi o kwestie samej konstrukcji sauny, ocieplenia, zaprojektowania okien, drzwi, ław etc. Jak i później jeśli chodzi o bezpieczne użytkowanie, dobór pieca, utrzymanie. Mamy doświadczenie zarówno z saunami wyposażonymi w piece opalane drewnem, jak i saunami z piecem elektrycznym, saunami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Nie budujemy saun komercyjnie, tzn. na sprzedaż, ale na własne potrzeby i potrzeby gości naszych domków nad jeziorem i w lesie. Stąd mamy dość dobre rozeznanie co działa i sprawdza się w codziennym, a czasem wręcz intensywnym użytkowaniu sauny. W tym wpisie będę skupiać się na budowie sauny zewnętrznej opalanej piecem na drewno, choć postaram się również co nieco wspomnieć o saunie wewnętrznej z piecem na prąd.
Można powiedzieć, że ten artykuł to vademecum budowy sauny, mini poradnik podany w dość skondensowanej formie, który pomoże Wam w wybudowaniu własnej, być może dawno wymarzonej sauny fińskiej czy też sauny suchej :)
W naszych saunach staramy się maksymalnie trzymać dobrych zasad budowy sauny fińskiej, jednocześnie mając na uwadze koszty budowy i późniejszej eksploatacji sauny. Pragnę również wspomnieć, że nasze sauny są stosunkowo niewielkich rozmiarów (2-4 osobowe), co ma istotny wpływ na czas nagrzania się, odczuwanie ciepła i efektu löyly podczas seansu saunowego.
Piszę ten poradnik, gdyż sama chciałabym na początku naszej przygody z budową sauny coś takiego przeczytać, co pomogłoby mi uniknąć niektórych, często kosztownych błędów. Liczę, że przyda się Wam ta wiedza, jeśli zdecydujecie się na samodzielne wybudowanie sauny :)
Budowa sauny. Poradnik. Spis Treści.
- Ogólne zasady przy projektowaniu sauny.
- Jakiego drewna użyć do budowy sauny?
- Jak i czym impregnować drewno do sauny?
- Lokalizacja, fundamenty i podłoga sauny zewnętrznej.
- Izolacja sauny.
- Jaki piec do sauny wybrać? Piec elektryczny czy opalany drewnem?
- Jaki piec opalany drewnem wybrać? Rozpalany wewnątrz sauny czy z podajnikiem z zewnątrz?
- Jaki wybrać piec elektryczny do sauny?
- Sauna wewnętrzna czy zewnętrzna? Lepiej w domu czy w ogrodzie?
- Sauna domowa, czyli budowa sauny w domu lub mieszkaniu.
- Montaż pieca opalanego drewnem w saunie zewnętrznej oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe.
- Czy warto mieć własną saunę domową?
- Czy sauna jest zdrowa?
- Koszty budowy sauny.
- Jak zmniejszyć koszt zbudowania sauny?
- Mobilna sauna, czyli kilka słów o transporcie sauny.
- Zakończenie.
Ogólne zasady przy projektowaniu sauny
Jeśli właśnie planujesz budowę swojej sauny pamiętaj o poniższych zasadach:
- Stopy powyżej kamieni pieca saunowego. To ideał, do którego powinniśmy dążyć. Puryści saunowi powiedzą, że to must have by uniknąć efektu zimnych stóp i w pełni cieszyć się efektem löyly. Generalnie zasada jest taka, że ciepło ucieka do góry, więc im wyżej jesteśmy w stanie ustanowić poziom ław, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że przestrzeń od sufitu do czubka głowy najwyższego członka rodziny powinna wynosić około dwóch pięści. Aby idealnie uzyskać stopy powyżej kamieni, potrzebne będą trzy poziomy ław lub stopień wspomagający wejście. Można również ustawić drewniany taboret.
- Im mniej przeszkleń tym lepiej, jeśli chodzi o utrzymanie ciepła i szybkość nagrzewania się. Przez okna ucieka najwięcej ciepła, choćby nie wiem ile szybowe i jak szczelne były. Jednak osobiście jestem zwolennikiem zrobienia przeszklenia jeśli za oknem mamy niezwykłe widoki. W przypadku saun, które wybudowaliśmy jesteśmy bardzo zadowoleni z ich wydajności. Nagrzewają się w około godzinę do 80-100 stopni i trzymają ciepło bardzo dobrze. Z reguły po rozgrzaniu nie dokładamy już w ogóle drewna lub dokładamy jeden raz, aż do końca naszego saunowania, czyli przez 1-1,5 godziny.
- Dobra wentylacja pieca. Ruch powietrza powinien iść od pieca do góry ław. Stąd zasadne jest zrobienie wlotu powietrza pod piecem i wylotu po przeciwnej stronie, bliżej sufitu. To jest ważne, gdyż jeśli ruch byłby odwrotny to całe ciepło mogłoby być wywiewane drzwiami lub innym miejscem, stąd mniej ciepła dla nas :)
- Kieszonka cieplna na górze sauny. W skrócie chodzi o przestrzeń pomiędzy górną częścią drzwi do sauny a sufitem. Ta przestrzeń nie powinna mieć przeszkleń i najlepiej jeśli wynosi nie mniej niż 20-30 cm. Tak, aby ciepłe powietrze jak najdłużej pozostało w saunie.
O naszej idei wypoczynku i odłączenia się od codzienności można poczytać na stronie naszego domku nad jeziorem.
Jakiego drewna użyć do budowy sauny?
W środku sauny najlepiej użyć drewna iglastego o niskiej zawartości żywicy oraz bezsęcznego, gdyż sęki z czasem mogą po prostu wypaść. Kupcie suche drewno pierwszej klasy, bezsęczne (klasa A). Jeśli używacie boazerii najlepiej jakby miała długie pióro, gdyż nawet dobrze wysuszone drewno pracuje i przy krótkim piórze może ono wyjść z wpustu. Dobre gatunki drewna na saunę to drzewa iglaste, jak jodła czy świerk skandynawski. My używamy świerku. Ławy, oparcia i inne elementy, które mają największy kontakt ze skórą (również klamka) mamy zrobione z drewna abachi. Tutaj chodzi głównie o użycie drewna, które się mniej nagrzewa. Cel jest taki, aby ławy nie parzyły przy kontakcie ze skórą (mimo, że i tak zawsze trzeba podłożyć ręcznik, przykładowo świerk może parzyć nawet przez ręcznik). Abachi pięknie wygląda, jest bezsęczne, nie ma żywicy i pozostaje relatywnie chłodne. Niektórzy używają również w tym celu osiki.
Na konstrukcję możecie użyć typowego drewna konstrukcyjnego, najczęściej sosnowego. Sprawdzi się również konstrukcyjne drewno z odzysku, dzięki czemu możecie obniżyć koszt budowy sauny. Z zewnątrz do obłożenia sauny możecie użyć boazerii świerkowej, zwykłej, nie musi być pierwszej klasy. Zarówno wewnątrz i jak z zewnątrz używamy boazerii o grubości 19 mm.
Jak i czym impregnować drewno do sauny?
Z zewnątrz oczywiście możecie użyć jakiegokolwiek impregnatu, wosku, lakierobejcy. Natomiast w środku sauny nie używamy impregnatów. Pozostawiamy drewno surowe. Do czyszczenia używamy szarego mydła lub specjalnego środka do czyszczenia sauny firmy Bassau. Ważne jest, aby podczas saunowania każda część ciała stykająca się z drewnem (również stopy), miała pod sobą ręcznik. Wtedy unikniemy wnikania potu w drewno, tym samym drewno dłużej pozostanie w dobrym stanie. W środku niczym nie impregnujemy, gdyż podczas seansów saunowych nie chcemy wdychać żadnych chemikaliów.
Niektórzy proponują impregnację olejem lnianym, jednak ostatecznie nie robiliśmy tego. Olej lniany ma stosunkowo niską temperaturę dymienia, więc trudno powiedzieć czy nie byłoby tutaj problemów, zwłaszcza, że nasze sauny rozgrzewają się powyżej 100 stopni. Doatkowo możecie przetestować olej parafinowy, natomiast w naszym wypadku się specjalnie nie sprawdził. Użyliśmy w jednej saunie i nie widzimy różnicy. Sprawdźcie również produkty fińskiej firmy Tikkurila, gdyż mają dedykowaną linię do pielęgnacji saun. My stosowaliśmy do jednej z drewnianych podłóg środek na bazie akrylu, który wg fińskiej klasyfikacji ma niską emisyjność M1.
Jeśli budujecie saunę wyłącznie na własny użytek myślę, że w ogóle nie ma co zaprzątać sobie głowy impregnacją wewnątrz sauny. Podkładajcie zawsze ręcznik i będzie pięknie. My używamy naszą domową saunę (w środku surowe drewno) już szósty rok i drewno wygląda praktycznie jak nowe.
Lokalizacja, fundamenty i podłoga sauny zewnętrznej
Sauna w ogrodzie to super pomysł, ale gdzie ją ustawić?
Co mówią przepisy prawne? Sauna zewnętrzna jest zwykle wykonana z drewna i zgodnie z przepisami może być traktowana jako szopa. Dlatego nie trzeba jej zgłaszać (do 25m2) i nie ma specjalnych ograniczeń czy wytycznych gdzie taką szopę / saunę ustawić. Jednak warto tę kwestię dobrze przemyśleć.
Z punktu widzenia rekreacyjnego zwróćcie uwagę czy po wyjściu z sauny macie się gdzie schłodzić, np. wziąć zimny prysznic oraz odpocząć. Miejsce relaksu z mojego doświadczenia warto zorganizować na leżaczku i jeśli jest możliwość pod daszkiem i najlepiej z lekką osłoną przed wiatrem. Taką osłoną może być nawet sam budynek sauny. Osobiście jestem fanem odpoczynku na zewnątrz, czy to zimą, czy latem. Pamiętjacie, aby w miejscu planowanej budowy sauny wyprowadzić przyłącza wody i prądu. Nawet jeśli będziecie mieli piec opalany drewnem to przyda się minimalne oświetlenie. Jeśli sauna miałaby się znajdować daleko od domu warto mieć dodatkowe pomieszczenie - tzw. przebieralnię / szatnię. Jeśli natomiast sauna jest blisko, to takie pomieszczenie jest moim zdaniem zbędne. Warto natomiast zadbać o wcześniej już wspomniane leżaczki, czy choćby ławkę do odpoczynku, stolik na wodę lub przekąskę, jeśli ktoś lubi w trakcie coś przegryźć :)
Gdyby zapytać mojego męża, Piotra, gdzie najlepiej umiejscowić saunę, napisałby tak:
“Lokalizacja sauny na terenie nieruchomości wymaga przemyślenia. Oprócz przepisów prawnych, najważniejszymi kwestiami są komfort i bezpieczeństwo przeciwpożarowe.”
Z duży naciskiem na bezpieczeństwo pożarowe sauny! Nie ma znaczenia, czy jest to sauna elektryczna, czy opalana drewnem, sauna stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe, które należy dobrze rozważyć. Dlatego zalecamy umieszczenie sauny w odległości co najmniej 4 metrów od innych budynków lub obiektów, które mogą przenosić ogień. O kilku zabezpieczeniach pożarowych jakie stosujemy napiszę dalej w artykule.
Oto kilka żołnierskich punktów, które warto wziąć pod uwagę przygotowując podłoże oraz podłogę sauny zewnętrznej:
- Błotniste i nierówne podłoże nigdy nie jest dobrym pomysłem na postawienie szopy lub sauny. Upewnij się, że podłoże jest stabilne i wypoziomowane. W tym celu użyj żwiru.
- Sauna z drewnianą podłogą powinna być oddzielona od podłoża, aby drewno mogło oddychać i pozostać zdrowe na dłużej. Jako podstawę podłogi sauny należy zastosować bloczki betonowe. Betonowe bloczki należy umieścić na krawędziach podłogi sauny, oraz w środku średnio co 40 cm (od krawędzi do krawędzi bloczka). Tak, żeby nie było więcej niż 40 cm wolnej przestrzeni bez podparcia. Bloczki betonowe powinny być wypoziomowane względem siebie.
- Drewniana podłoga w saunie powinna być zbudowana z następujących warstw: sklejka ułożona na bloczkach betonowych. Konstrukcja podłogi: kantówka 5x10cm co 40 cm, pusta przestrzeń wypełniona izolacją z wełny mineralnej, paroizolacja (folia izolacyjna, aby wilgoć się nie dostawała do wełny mineralnej), deski podłogowe.
- Istnieją dwie szkoły budowy szkieletu podłogi sauny. Można albo ukończyć izolację podłogi i deski podłogowe, a następnie kontynuować budowanie ścian sauny, albo można pominąć izolację i wykończenie podłogi i najpierw przystąpić do konstrukcji ścian. Pierwsza opcja jest szybsza i łatwiejsza do wykonania, ale w przypadku drugiej opcji będziesz mniej martwić się o ochronę gotowej podłogi przed uszkodzeniami i warunkami pogodowymi.
- Do wykończenia podłogi oprócz drewnianej deski możesz również użyć płytek podłogowych. Pamiętaj użyj płytek antypoślizgowych R10 lub wyższej klasy antypoślizgowości. Ewentualnie możesz użyć mozaiki. Z racji tego, że płytki są na podłodze gdzie temperatura jest niska, nie ma obawy o zbytnie nagrzewanie się ich powierzchni.
Izolacja sauny
Prawidłowa izolacja sauny jest niezbędna do utrzymania wydajności cieplnej i zapewnienia bezpiecznego korzystania z sauny. Oto ogólny przewodnik po tym, jak zaizolować saunę mając zbudowaną już jej konstrukcję:
- Po pierwsze, upewnij się, że konstrukcja sauny jest całkowicie zmontowana, a wszystkie prace związane z pokryciem dachu, okładzinami zewnętrznymi, instalacją elektryczną, wentylacją i instalacją rur pieca zostały wykonane. Wnętrze sauny powinno być odporne na warunki atmosferyczne.
- Zaizoluj ściany od wewnątrz sauny. Do izolacji polecam wełnę mineralną z uwagi na jej niepalność. Wełna jest dostępna w rolkach lub płytach. Zacznij od przycięcia izolacji do odpowiedniego rozmiaru, a następnie dopasuj ją ściśle między elementami konstrukcyjnymi ścian. Upewnij się, że izolacja jest wyrównana z wewnętrzną powierzchnią sauny i nie ma żadnych szczelin ani pustych przestrzeni.
- Zaizoluj sufit i podłogę sauny. Wykonuje się to w taki sam sposób jak w przypadku ścian, przycinając wełnę do odpowiedniego rozmiaru i dopasowując ją ściśle między elementami konstrukcyjnymi sufitu. Do zamocowania izolacji można użyć bawełnianych sznurków.
- Następnie należy ułożyć paroizolację na ścianach, podłodze i suficie sauny. Zazwyczaj jest to folia aluminiowa, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do izolacji. Na połączeniach należy użyć taśmy aluminiowej i wykonać co najmniej 5 centymetrową zakładkę.
- Zaizoluj ramę drzwi sauny w miejscu łączenia ze ścianą. Do uszczelnienia wszelkich szczelin wokół drzwi można użyć wełny mineralnej.
- Zainstaluj materiały wykończeniowe sauny. Mogą to być deska pióro-wpust, płytki lub deski. Upewnij się, że używasz materiałów, które mogą wytrzymać ciepło i wilgotność środowiska sauny.
- Zainstaluj piec do sauny i kamienie.
- Na koniec zainstaluj ławę i inne elementy wyposażenia sauny, takie jak termometr, higrometr, klepsydra, lampa wraz osłoną.
Jaki piec do sauny wybrać? Piec elektryczny czy opalany drewnem?
Dyskusje na temat wyższości sauny opalanej drewnem nad elektryczną zostawiam na inną okazję ;) Postaram się tutaj przedstawić jak najbardziej obiektywnie wady i zalety zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania. Mam nadzieję, że to pomoże Wam podjąć świadomą decyzję, dostosowaną do Waszych indywidualnych potrzeb.
- Zasadniczą różnicą w użytkowaniu między sauną opalaną drewnem a nagrzewaną piecem elektrycznym jest pracochłonność całego procesu. W przypadku pieca na drewno trzeba taki piec samemu rozpalić, pilnować ognia w trakcie rozpalania jak i zwracać uwagę podczas seansu czy nie trzeba dołożyć drewna. Drewno do rozpalenia sauny również trzeba wcześniej przygotować. Nie ma również możliwości zdalnego włączenia pieca, np. jeśli jesteśmy w drodze do domu i marzy nam się już rozgrzana sauna gotowa na seans :)
- Posiadacze pieca elektrycznego muszą tylko przekręcić pokrętło pieca i poczekać, z reguły około godzinę, i sauna jest już gotowa :)
- Koszty nagrzewania sauny. Na dzień dzisiejszy ogrzewanie sauny drewnem jest tańsze niż korzystanie z energii elektrycznej. Porównuję tutaj cenę zakupu drewna i jego zużycie versus ilość energii elektrycznej potrzebnej do rozgrzania sauny. Natomiast do kosztu (w przypadku pieca na drewno) należy jeszcze doliczyć koszt pracy jaką trzeba wykonać przy zamówieniu i układaniu drewna. Być może w przydomowej saunie nie jest to wyzwaniem, natomiast w domkach UkryjSię mamy co najmniej dwa razy w roku dostawę drewna, którą trzeba rozładować, posegregować, zarządzać drewnem. Przykładowo drewno sosnowe jest lepsze na rozpałkę, natomiast później jak już tylko dokładamy, aby utrzymać ogień, lepszy jest dąb czy grab. Więc oczywiście warto mieć to odpowiednio poukładane w szopie :)
- Koszt budowy sauny jest o około 10% wyższy w przypadku wyboru pieca opalanego drewnem. Montaż takiego pieca jest zdecydowanie bardziej pracochłonny, trzeba zrobić komin, penetrację przez dach oraz zabezpieczyć ogniowo ścianę przy takim piecu. O tym napiszę więcej szczegółów w dalszej części artykułu.
- Budowa sauny z piecem elektrycznym jest łatwiejsza i tańsza.
- Ryzyko pożarowe. Sauna na piec opalany drewnem niesie ze sobą znacznie większe ryzyko pożarowe niż sauna z piecem elektrycznym. Mamy tutaj żywy ogień i do tego piec na drewno rozgrzewa się naprawdę mocno, stąd jest bardzo silna radiacja. Dodatkowo mamy rurę kominową, która przechodzi przez drewniany dach. Jednym słowem jest poważnie gorąco 🔥
- Piece elektryczne posiadamy w saunach, które znajdują się wewnątrz domu lub mieszkania, gdzie przez cały rok panuje stabilna temperatura powyżej 20 stopni. Nie mam pewności jak zachowałby się piec elektryczny jeśli na zewnątrz byłoby -20 i trzebaby nagrzać saunę. Czy nie byłoby problemów w osiągnięciu żądanej temperatury saunowania. Piec opalany drewnem daje radę bez problemów w takich warunkach.
- Utrzymanie pieca opalanego drewnem jest trudniejsze, gdyż trzeba robić rutynowe inspekcje. My oglądamy najbliższe piecowi, palne miejsca czy się nic nie nadpala. Oglądamy dach i miejsce przejścia rury kominowej regularnie odkrywając i sprawdzając czy na pewno nic się tam nie dzieje.
- Wreszcie: indywidualne preferencje. Dla niektórych atmosfera wokół ognia jest bardzo ważna. Naprawdę miło jest obserwować ogień i słyszeć płonące drewno. Niektórzy nie wyobrażają sobie inaczej saunować. Na pewno jest to nieco inne doświadczenie niż saunowanie z piecem elektrycznym.
Reasumując. Piec opalany drewnem wydaje się bardziej kłopotliwy w budowie i późniejszym utrzymaniu. Jednak może okazać się znacznie bardziej wydajny jeśli chodzi o efektywne nagrzanie sauny. Przy saunach zewnętrznych na pewno mocno rozważyłabym opcję pieca opalanego drewnem.
Jaki piec opalany drewnem wybrać? Rozpalany wewnątrz sauny czy z podajnikiem z zewnątrz?
Jeśli zdecydujecie się na piec opalany drewnem macie jeszcze jedną decyzję do podjęcia. Czy chcecie, aby piec był rozpalany w środku sauny czy na zewnątrz. Jak zwykle są wady i zalety obu rozwiązań, które za chwilę Wam przedstawię.
Zalety pieca rozpalanego wewnątrz sauny
- Główną zaletą pieca rozpalanego wewnątrz sauny jest widok palącego się ognia przy saunowaniu. Dla niektórych osób jest to kluczowe, aby połączyć te dwa doświadczenia. Naturalnie, widok palącego się ognia w kominku czy piecu saunowym jest bardzo przyjemny.
- Drugą kwestią jest, być może, łatwiejsze rozpalenie pieca, z uwagi na łatwiejszy dostęp do paleniska. W piecu, gdzie rozpalamy piec od zewnątrz mamy najpierw tunel i dopiero właściwe palenisko, przez co może być to mniej wygodne.
- Kolejną lekkim minusem przy rozpalaniu z zewnątrz może być zwyczajnie możliwość zmoknięcia, jeśli pada deszcz :) W środku sauny przynajmniej mamy dach nad głową :) Oczywiście komfort rozpalania z zewnątrz można nieco poprawić budując dodatkowy daszek, wiatę, choć nie wiem czy warto :)
Jednak z piecem rozpalanym wewnątrz sauny, możemy mieć również kilka problemów.
Wady pieca rozpalanego wewnątrz sauny
- Więcej brudu w saunie, gdyż jak wiadomo z kominka sypie się popiół, może wypaść nam kawałek drewna etc.
- Przy rozpalaniu często dochodzi do ulatniania się dymu do środka pomieszczenia, który niekoniecznie chcemy wdychać podczas seansu saunowego. Ilość ulatniającego się dymu zależy od umiejętności rozpalającego, pogody, ciągu, rodzaju drewna. Ale nawet przy bardzo sprawnym rozpalaniu, ciężko uniknąć choćby minimalnego zadymienia.
- Mniej wygodne rozpalanie pieca. Tutaj o ile nie mamy problemu jeśli pada deszcz to mimo wszystko, w większości przypadków wygodniej jest podejść z zewnątrz sauny, rozpalić, dołożyć drewno. Mając rozpalanie pieca w środku, każdorazowo musimy zdejmować / zakładać buty, otwierać drzwi przez co minimalnie wytracamy już uzyskane ciepło.
Biorąc powyższe argumenty za i przeciw, zdecydowaliśmy o rozpalaniu naszych saun UkryjSię z zewnątrz. Przede wszystkim chcemy saunować w czystym pomieszczeniu, bez aromatu palonego drewna, którego wdychanie jest szkodliwe.
Jak wybrać piec elektryczny do sauny?
Jak dobrać moc pieca do sauny?
Tutaj możemy zastosować zasadę, że potrzebujemy 1 kW mocy na 1 m3 sauny. W przypadku, gdy sauna ma przeszklenia powinniśmy dołożyć 0.5 - 1 kW na każdy m2 przeszklenia. Czyli przykładowo jeśli mamy kubaturę sauny 5 m3 to możemy dobrać piec o mocy 6-9 kW w zależności od powierzchni okien.
Jaki model pieca elektrycznego do sauny wybrać?
Tutaj jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim dobrze jest określić jak często i jak długo będziecie saunować, tzn. ile będzie trwała jednorazowa sesja saunowa. Przykładowo jeśli planujecie saunować raz w tygodniu i to saunowanie będzie trwać kilka godzin, np. 5-6 godzin, wtedy dobrze jest wybrać piec z dużą ilością kamieni, np. 80 kg i więcej. Taki piec będzie dłużej nagrzewał saunę do zadanej temperatury, ale za to będzie też dłużej utrzymywał ciepło, gdyż rozgrzane kamienie wolno się wychładzają i stopniowo oddają ciepło saunie.
Natomiast jeśli chcecie saunować często, np. 3 razy w tygodniu i taka saunowa sesja będzie trwała około 2 godzin, to tutaj zdecydowanie polecam piec z mniejszą ilością kamieni (20 kg będzie optymalne). Takim piecem stosunkowo szybko nagrzejemy saunę i ciepło będzie się dobrze utrzymywać podczas naszego saunowania.
Wydaje mi się, że jeśli budujecie saunę do użytku domowego, to druga opcja z piecem o mniejszej ilości kamieni będzie dla Was lepsza. Natomiast jeśli planujecie saunę bardziej na cele komercyjne i potrzebujecie, żeby ciągiem grzała wiele godzin, wtedy lepszy będzie piec z dużą ilością kamieni.
Przejdźmy do konkretów. Teraz polecę Wam dwa modele pieców elektrycznych, którch sami używamy:
- Piec Harvia KIP45 4,5kW. Orientacyjny koszt to 1500 zł. Mamy go w saunie o kubaturze 3,7m3, powierzchnia okna fix podwójne zespolone 2m2 , powierzchna drzwi 0,8 m2 . Czas nagrzewania sauny do 80-90 stopni to około 1 godzina. Piec prezentuje się bardzo ładnie. Niżej zamieszczam zdjęcie z realizacji.
- Piec Harvia The Wall Black 6kW - SW60. Mamy model z wbudowanym sterownikiem z boku. Orientacyjny koszt to 2200 zł. Mamy go w saunie o kubaturze 6m3, powierzchnia okien fix podwójne zespolone 4m2, powierzchnia drzwi 0,8 m2 . Czas nagrzewania sauny do 80-90 stopni to około 1 godzina. Piec moim zdaniem jest przepiękny. Kolor black steel jest obłędny, a włącznik umieszczony z boku pieca jest bardzo wygodny.
Generalnie piece marki Harvia są bardzo dobrej jakości. Jeden z nich użytkujemy już od 5 lat i nie chce się popsuć 😂 o czym już Wam piszę.
W naszej pierwszej saunie w domu mamy piec Harvia Cilindro PC 70H 6.8 kW. Ilość kamieni 80 kg. Nie jesteśmy jednak zadowoleni z tego pieca, gdyż ciężko nim dogrzać saunę. Wbudowany termostat wyłącza piec po osiągnięciu temperatury około 75°C. Generalnie udaje nam się osiągnąć temperaturę 80°C w 1,5 godziny, ale musimy mocno pilnować ułożenia kamieni w piecu. W dwie godziny sauna potrafi być rozgrzana do 90 stopni. Lepiej działają duże kamienie (wymieniliśmy je na takie o średnicy około 10-15 cm) i trzeba je w miarę luźno poukładać. Jeśli coś się popsuje w ułożeniu kamieni wtedy czas nagrzewania sauny do 80 stopni wynosi nawet nawet dwie-trzy godziny. Ogólnie piec ładnie się prezentuje, ma dużo kamieni do polewania, ale niestety jest mega nieekonomiczny i niepraktyczny w codziennym użytkowaniu. Podejrzewam, że wszystkie modele Cilindro mają podobnie. Poza tym działa bez zarzutu od pięciu lat, ale nie będę płakać jeśli być może kiedyś coś się w nim zepsuje :) Piszę o tym, gdyż chciałabym żeby ktoś mi odradził ten piec w momencie mojego zakupu :)
Dodatkowo czytałam bardzo dobre opinie na temat pieca Sawo Nordex NR-90NS-N. Kwestia designu jednak tutaj mnie słabo przekonuje :)
Mówiąc o piecach do sauny nie sposób nie wspomnieć o firmie Huum, której piece mają przepiękny design. Są również z górnej półki cenowej. Nie mam bezpośredniego doświadczenia z tymi piecami, więc trudno mi się wypowiedzieć co do ich jakości. Czytałam na kilku zagranicznych forach, że bywają z nimi problemy, dlatego przed inwestycją warto zrobić porządny research upatrzonego modelu. Tutaj jeden z wielu wątków jakie można znaleźć: Huum Drop 9kw - opinia.
Sauna wewnętrzna czy zewnętrzna? Lepiej w domu czy w ogrodzie?
Niektórzy z Was mieszkają w domu z ogródkiem, stąd mają komfort wyboru wybudowania sauny w ogrodzie lub w środku w domu. Tutaj również decyzja nie należy do najłatwiejszych. Postaram się temat przybliżyć z perspektywy osoby mieszkającej w domu i posiadającej saunę wewnętrzną w domu jak i osoby korzystającej okazjonalnie z saun zewnętrznych :)
Naszą domową saunę zdecydowaliśmy się zbudować w łazience. Był to oczywiście kompromis, gdyż przestronna łazienka została częściowo zabudowana sauną i nie wystarczyło w niej już miejsca na wannę. Mimo to, jestem bardzo zadowolona z tej decyzji, gdyż sauna tak zupełnie w domu, pod ręką, to jest jednak wygoda i większa dostępność. Piszę to również z punktu widzenia osoby, która saunuje stosunkowo często, bo kilka razy w tygodniu, dlatego ta dostępność jest dla mnie ważna. Nie mam w tym celu zaplanowanej rutyny tygodniowej, tylko jest to raczej zawsze spontaniczne. Przy kolacji z reguły pada pytanie: czy robimy dzisiaj saunę? Spoglądamy wtedy na zegar i z pełną buzią, między mieszaniem makaronu na patelni a dorabianiem różnych frykasów naszym córkom, wolnym, nietłustym palcem, idziemy włączyć pokrętełko :) I już! Potem tylko prysznic i hops do sauny! Jest to mega wygodne, że nigdzie nie trzeba wychodzić, sprawdzać, donosić, zabierać rzeczy. Wszystko mamy pod ręką: prysznic, kosmetyki, kuchnię etc. Sauna jest jakby zintegorwana z naszym życiem, przeplata się przez codzienną rutynę i jest po prostu blisko.
W łazience mamy okno tarasowe, przez które możemy wyjść na ogród i tam, czy to zima czy lato odpoczywamy na leżakach. To jest bardzo fajna opcja, więc polecam Wam takie wyjście - dzięki temu nie trzeba mokrymi stopami przechodzić przez dom.
Z drugiej jednak strony istnieją niekiedy okoliczności przyrody, że sauna zewnętrzna jest jedyną słuszną opcją ;) Tutaj przykładowo mam na myśli nasze domki nad jeziorem. Zbudowane tam sauny mają duże przeszklenie, dzięki czemu można obserwować otaczającą przyrodę. Generalnie jak już jesteśmy w UkryjSię to bardzo dużo czasu spędzamy na zewnątrz, korzystając z dużego tarasu, lasu zupełnie przy domku oraz jeziora. W takim miejscu zbudowanie sauny wewnętrznej byłoby z dużą stratą dla ogólnego doświadczenia saunowania i przebywania w naturze. Poza tym sauna wewnętrzna jednak zajmuje cenną powierzchnię w domu, a nasze domki nad jeziorem czy leśne są raczej niewielkie. Ponadto chcieliśmy zbudować sauny opalane drewnem, właśnie z uwagi na klimat wokół. Oraz rzeczywiście jest to nieco inne doświadczenie saunowania z piecem opalanym drewnem. Już sam dźwięk pieca, w którym dudni palone drewno jest niesamowity. I rzeczywiście jest moc w takiej saunie!
Sauna domowa, czyli budowa sauny w domu lub mieszkaniu
Sauna w domu to coś wspaniałego! Polecam każdemu zbudowanie sobie takiej sauny, gdyż nie jest to ogromny wydatek. Materiały na saunę domową to koszt około 5-6 tysięcy złotych na saunę o kubaturze około 5 m3 (bez pieca). Taniej niż Thermomix! To być może argument dla mężów przekonujących żony lub żony przekonujących mężów :)
Kwota 5-6 tysięcy złotych to koszt materiałów przy budowie sauny domowej wewnętrznej. Jest mniej więcej o połowę taniej niż zbudowanie sauny zewnętrznej. Przykładowo nie musimy w saunie domowej robić izolacji o ile budujemy ściany z balika drewnianego. Odchodzi nam również koszt podłogi, bloczków. Jeśli mamy przeszklenia, nie muszą już być podwójne, wystarczy pojedyncza szyba.
Większym wyzwaniem przy budowie sauny w domu wydaje się wygospodarowanie odpowiedniego miejsca. U nas się sprawdza to sauna w łazience. Mamy w domu saunę o powierzchni 2,25 m2 i kubaturze 4,7 m3. Oto kilka informacji jak jest zbudowana oraz rysunek:
- Ściany są zbudowane z balika 40 mm (najlepiej klasy A), bez dodatkowej izolacji wełną. Zamiast balika można zrobić konstrukcję ramową. Wyjaśnię to niżej.
- Sufit sauny jest zrobiony z sauniarskiej, suchej boazerii (19mm, można również użyć 14mm). Na to jest położona folia aluminiowa paroszczelna, izolacja z wełnym mineralnej 5 cm oraz znowu boazeria.
- Na podłodze mamy płytki, które mieliśmy już w łazience. Jeśli ktoś woli, można na płytki położyć podkłady drewniane, natomiast nam bardzo pasują nasze płytki. Estetycznie fajnie się komponują i jest to rozwiązanie łatwe do utrzymania w czystości. W ogóle nie mamy problemu ze zbyt gorącą podłogą. Całe ciepło mamy na wysokości ław.
- Mamy piec elektryczny Harvia Cilindro PC 70H 6.8 kW, kamienie do pieca o wadze 80 kg. Aczkolwiek nie polecam tego pieca do małych domowych saun, o czym pisałam powyżej.
Alternatywna konstrukcja ścian sauny. W miejsce balików drewnianych, które mogą być trudno dostępne, możemy użyć konstrukcji ramowej ściany, czyli:
- Konstrukcja z kantówki 5x10cm. Kantówki muszą być rozmieszczone co około 40 cm.
- Boazeria z obu stron (19 lub 14 mm). 19 mm będzie trwalsza, ale też droższa.
- Folia aluminiowa paroszczelna położona na boazerię oraz wełna mineralna włożona pomiędzy boazerię.
Konstrukcja ramowa jest droższą opcją od konstrukcji z balików oraz bardziej pracochłonną w wykonaniu. Koszt materiału przy konstrukcji ramowej na dzień dzisiejszy wynosi 170 zł / m2, przy konstrukcji z balika 110 zł / m2. Konstrukcja ramowa będzie natomiast lepsza jeśli chodzi o izolacyjność oraz utrzymanie ciepła w saunie.
Poniżej zamieszczam rysunki obrazujące strukturę ścian i sufitu w saunie przy zastosowaniu konstrukcji ramowej. Można takiej struktury użyć również przy budowie sauny zewnętrznej, z tą różnicą, że w saunie zewnętrznej należy dodać warstwę osłony przed wiatrem i wodą - oddychającą membranę (na zewnątrz, pod boazerią zewnętrzną). Oczywiście przy saunie zewnętrznej musimy dodatkowo wykonać szczelny dach.
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę decydując się na saunę w domu lub mieszkaniu to zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Zdecydowanie będziemy potrzebować lepszej wentylacji niż standardowo, zwłaszcza jeśli chcemy obficie polewać kamienie wodą. Nasz dom jest stosunkowo duży i ma wentylację mechaniczną, stąd nie mamy w ogóle problemu z wilgocią. Zebraliśmy również doświadczenia z posiadania sauny w mieszkaniu w bloku. W mieszkaniu o powierzchni około 40 m2 z wentylacją grawitacyjną wilgoć wychodząca po saunowaniu jest dość spora. Parują przede wszystkim szyby w oknach, dlatego po seansie saunowym trzeba mocno wietrzyć mieszkanie. Sposobem na poprawę wentylacji mogą być nawiewniki okienne oraz zastosowanie wentylatora wyciągowego łazience, który usprawni wyciąg wilgotnego powietrza.
Montaż pieca opalanego drewnem w saunie zewnętrznej oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe.
W pewien ciepły majowy wieczór szykowaliśmy się do snu. Zwykła, codzienna rutyna. Kolacja, kąpiel i usypianie dzieci by w końcu opaść na łóżko i zanurzyć się w ulubionej książce, muzyce… Nic nie wskazywało na wybuchowy wieczór pełen gorących emocji… Tymczasem w domkach UkryjSię działy się gorące zaręczyny! Tak bliżej godziny 23 dostaliśmy telefon, że w saunie był pożar! Na szczęście zadziałał alarm i gaśnica proszkowa dała radę ugasić to co się paliło. Niemniej jednak była to dla nas sroga lekcja i na podstawie tego zdarzenia zdecydowaliśmy o przebudowie sauny, a w szczególności całego obszaru wokół pieca i komina saunowego.
A zatem, nauczeni doświadczeniem, tak oto rzeczemy. Jeśli zdecydujecie się na piec do sauny opalany drewnem zróbcie to mega porządnie. Nie warto tutaj iść na kompromisy czy jakiekolwiek oszczędności, gdyż będą one pozorne. Czytałam niegdyś opinię strażaka, że najczęstszą przyczyną pożarów w saunie jest zapalenie w miejscu przejścia komina przez dach… Dokładnie tak się zadziało w naszej saunie. Szczęśliwie, uniknęliśmy totalnej tragedii, dzięki kilku zabezpieczeniom, które zadziałały:
- Alarm z czujnika dymu.
- Szybka reakcja i użycie dostepnej pod ręką gaśnicy.
Gdyby nie alarm z czujnika dymu, najpewniej reakcja byłaby za późna i ogień rozprzestrzeniłby się nie tylko w saunie… Gaśnica to oczywiście must have, żeby móc sprawnie i skutecznie zareagować.
Co nie zadziałało, to nasze pierwotne przejście komina pieca saunowego przez dach, które wydawało nam się wtedy dobre, a okazało się zaczątkiem pożaru. Obecnie w naszych saunach stosujemy, można rzec rozwiązanie “bulletproof”. Aczkolwiek jesteśmy bardzo czujni i każdemu zalecam to samo. Mamy w tej chwili cztery sauny opalane drewnem, które są identycznie zabezpieczone. Od zdarzenia pożarowego, które było w 2021 nie mieliśmy już podobnych "przygód". Zdaje się, że nasz system działa dobrze i spokojnie mogę go Wam zarekomendować.
Po całym zdarzeniu poszliśmy dalej i zaczęliśmy obserwować jak zachowuje się boazeria, elementy drewniane w pobliżu pieca. Na tej podstawie podjęliśmy kolejne kroki prewencyjne, o których za chwilę napiszę.
Przejście komina przez sufit i dach - konstrukcja.
- Stosujemy podwójny komin stalowy z izolacją wełną mineralną pomiędzy rurami, od góry dodatkowo zabezpieczony betonem. Beton chroni wnętrze rury przed opadami deszczu. Przy przejściu przez drewniany sufit stosujemy kołnierz z niepalnej płyty kominkowej o wymiarach 60x60 cm. Na Allegro można znaleźć płyty kominkowe krzemianowo-wapniowe. Przykładowa firma, producent takich płyt to Promat.
- Przy przejściu przez połać dachu stosujemy stalowe przejście kominowe. My stosowaliśmy dla dachów skośnych, ale można również dostać dla płaskich.
- Przestrzeń strychu przy kominie dodatkowo izolujemy niepalną wełną, co stanowi swoiste zabezpieczenie komina, gdyż ciepło nie rozchodzi się dalej.
- Jako wykończenie rury kominowej stosujemy opaski kołnierzowe stalowe, przy przejściach przez sufit oraz na zakończeniu komina. Warto również zastosować czapkę kominową.
- Średnica rur kominowych stalowych: wewnętrzna rura o średnicy 120, zewnętrzna rura o średnicy 200 cm.
Niżej zamieszczam kilka zdjęć z budowy takiego przejścia rury kominowej przez sufit i dach.
W przypadku montażu pieca (zarówno elektrycznego jak i opalanego drewnem) trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od elementów palnych. Najlepiej zajrzeć do instrukcji montażu w danym modelu pieca. Podaję poglądowe odległości:
- Piec opalany drewnem: 30 cm. Jeśli ściana za piecem jest pokryta niepalnym materiałem (np. płytkami), można tę odległość zredukować do 5 cm, tak aby mieć możliwość czyszczenia pieca. Dodatkowo piec opalany drewnem ustawiamy na niepalnym podłożu, np. cegłach.
- Piec elektryczny: 10 cm od palnych elementów. Jeśli ściana za piecem jest pokryta niepalnym materiałem (np. płytkami), można tę odległość zredukować do 5 cm.
Bardzo ważna kwestia, jeśli montujecie piec opalany drewnem, bardzo zalecam wymurować kawałek ścianki za piecem. Nawet przykrycie boazerii płytkami nie da tyle bezpieczeństwa co wymurowana w całości ściana. Przez jakiś czas mieliśmy boazerię i na to położone niepalne płytki, ale po jakimś czasie jak odsłoniliśmy płytki okazało się, że drewno pod spodem jest nadpalone, po prostu zaczyna się nadpalać od temperatury płytek, co w rezultacie może wywołać pożar.
Dodatkowo mamy następujące zabezpieczenia, systemy ostrzegania w saunach:
- Czujnik dymu. W naszych saunach montujemy go w poddaszu. Zrezygnowaliśmy z czujnika czadu, gdyż bardzo często dawał fałszywe alarmy. Należy pamiętać o regularnej wymianie baterii w takim czujniku.
- Gaśnica proszkowa.
- Wymurowana ściana za piecem opalanym drewnem. W przypadku pieca elektrycznego nie ma takiej konieczności, aczkolwiek bacznie obserwujcie czy ściana nie robi się czarna. Niżej zamieszczam zdjęcia nadpalonej ściany przy piecu. Jeśli się tak dzieje i nie możecie bardziej odsunąć pieca od ściany, trzeba zaopatrzyć się w niepalną osłonę pieca.
- Regularne inspekcje miejsc potencjalnego styku oraz bliskości pieca do elementów palnych. Czyli oglądamy boazerię wokół pieca czy się nie nadpala. Jeśli są niepalne płytki położone na drewno to trzeba skontrolować co dzieje się pod płytkami, czyli de facto odkryć płytki...
- W przypadku pieca opalanego drewnem, raz na kilka miesięcy, odkrywamy przejście komina przez dach i sufit, i patrzymy czy tam jest wszystko w porządku, czy nic się nie nadpala. Przy okazji robimy czyszczenie komina oraz sprawdzamy ciąg. Jeśli gdziekolwiek zauważycie nadpalone (czarne) drewno koniecznie się tym zainteresujcie i zainterweniujcie zanim będzie za późno. Czarne drewno jest oznaką nadpalania się, co może przerodzić się w pożar. Poniżej zamieszczam przykłady nadpalonego drewna przy piecu elektrycznym.
Czy warto mieć własną saunę domową?
Jak dla mnie jest to totalny game changer. Wygospodarowanie miejsca i zbudowanie własnej sauny domowej uważam za najlepszą decyzję jaką podjęliśmy przy budowie domu. De facto sauna to była jedna z pierwszych rzeczy, która powstała po naszej wprowadzce, jeszcze przed złożeniem czy nawet kupieniem podstawowych mebli :)) Własna sauna to przede wszystkim wygoda i swoboda korzystania. Gdybyśmy nie mieli sauny w domu praktycznie nie saunowalibyśmy się w ogóle albo bardzo rzadko. Po prostu nie mamy tyle czasu, żeby kilka razy w tygodniu uczęszczać na saunę do klubu. Kto ma małe dzieci w domu wie jak ciężko jest wyrwać czas dla siebie :) A tak, nawet jak nasza młodsza córka Gabrysia była niemowlakiem, to wieczorkiem, gdy poszła spać, mieliśmy czas na spokojny seans saunowy. Nadal tak robimy, to takie nasze randki, super pomysł na wspólny wieczór zamiast Netflixa :) I o wiele zdrowszy!
Dodatkowo dzięki temu, że mamy saunę pod ręką i na wyłączność, saunujemy z dziećmi. Zaczęliśmy na spokojnie, bez nacisków i teraz nasza młodsza córka zawsze bardzo chce się saunować. Jest z nami całe 15 minut na dolnej ławce. Obie dziewczyny zaczęły saunować jak miały 3-4 lata. Weekendowo saunujemy z reguły całą rodziną, w dzień :) W razie czego możemy też dostosować temperaturę, choć 80 stopni jest jak najbardziej okej, również dla dzieci :)
Czy sauna jest zdrowa?
Oprócz wygodny i przyjemności saunowania we własnej saunie, warto zwrócić uwagę na korzyści zdrowotne regularnego saunowania. Oto dwie główne:
- Sauna przeciwdziała chorobom serca i generalnie układu wieńcowego.
- Sauna ma działanie prewencyjne w przypadku demencji oraz choroby Alzheimera.
Badane osoby saunowały co najmniej 4 razy w tygodniu, dlatego w szczególności zachęcam do własnej sauny domowej, gdyż chyba tylko wtedy jesteście w stanie tak często saunować :) Po szerszą analizę aspektów zdrowotnych saunowania zapraszam do przeczytania tego artykułu: czy sauna jest zdrowa.
Dodatkowo dla osób, które dbają o linię, sauna może tutaj pomóc co nieco. Co prawda saunowanie samo w sobie nie odchudza, a przynajmniej nie ma na to naukowego potwierdzenia. Zdecydowanie jednak jest to sposób spędzenia wieczoru, który bardziej sprzyja utrzymaniu dobrej figury, niż seans filmowy. Nie podjadamy wtedy przekąsek (ja przynajmniej podczas saunowania i odpoczynków nie czuję się głodna, wręcz nie mam ochoty na jedzenie), dużo pijemy wody i spalamy trochę więcej kalorii, niż leżąc przed telewizorem :)
Koszt budowy sauny
Koszt budowy sauny jest różny w zależności od jej wielkości, materiałów z jakich jest wykonana oraz przede wszystkim czy budujemy ją sami czy zlecamy to firmie bądź majstrowi. Czesto tzw. “robocizna” będzie najdroższym elementem układanki. Tym bardziej, że zbudowanie dobrej sauny nie jest takie oczywiste i firmy czy osoby, które mają tę wiedzę nie należą do najtańszych. Jeśli tylko macie trochę czasu, chęci i minimum umiejętności stolarsko - budowlanych, bardzo Wam polecam samodzielną budowę sauny :))
Poniżej napiszę Wam orientacyjny koszt zakupów materiałów na zbudowanie przykładowych saun. Koszty są podane bez pieca, ale można założyć, że na piec wydacie średnio 2 tysiące złotych.
- Orientacyjny koszt materiałów na saunę wewnętrzną o powierzchni 2-3m2 i kubaturze 4-6m3 to 5-6 tysięcy złotych. Dodatkowo należy założyć koszt pieca w wysokości około 2 tysiące złotych.
- Orientacyjny koszt materiałów na saunę zewnętrzną o powierzchni 3m2 i kubaturze 6m3 to 10 tysięcy złotych. Dodatkowo należy założyć koszt pieca w wysokości około 2 tysiące złotych.
Koszt sauny zewnętrznej jest wyższy głównie z uwagi na konieczność wykonania bloczków fundamentowych, podłogi, szczelnego dachu. Murowana ściana oraz montaż pieca opalanego drewnem również podnosi koszt budowy.
Do powyższych kosztów trzeba doliczyć koszt wykonania sauny, czyli tzw. robocizny. Jeżeli saunę budujemy sami, kosztem jest oczywiście nasz czas, który każdy indywidualnie może wycenić.
Podaję również założenia co do jakości przyjętych materiałów, gdyż nie trudno sobie wyobrazić, że koszty mogą poszybować w górę, jeśli saunę wyłożymy w całości drewnem abachi 🙂
- Pokrycie ścian saunowych wykonane jest ze świerku skandynawskiego (klasa A).
- Ławy, oparcie, klamka z drewna abachi.
- Izolacja wykonana z wełny mineralnej
- Szyby fix podwójnie szklone.
- W saunie zewnętrznej ściana za piecem jest wymurowana.
Jak zmniejszyć koszt zbudowania sauny?
Tutaj oczywiście oprócz samodzielnej budowy, można skupić się na pozyskaniu materiałów w lepszej cenie. Podaję kilka przykładów co można zrobić, jakie "zamienniki" zastosować, aby nie stracić na jakości sauny a jednak zoptymalizować kosztowo jej budowę:
- Zastosowanie używanego drewna konstrukcyjnego. Na elewację, także można użyć drewna z odzysku i je odpowiednio pomalować.
- Wymurowanie ściany z rozbiórkowej cegły (dostępna przykładowo na OLX). Można również kupić tańszą cegłę przemysłową.
- Zaprojektowanie mniejszych przeszkleń. To obniży koszt budowy i późniejszego nagrzewania sauny.
- Czasami po budowie domu zostaje wełna mineralna, drewno konstrukcyjne. Można popytać na osiedlowych grupach fejsbukowych, czy ktoś nie chciałby oddać lub odsprzedać pozostałości materiałów.
- Zamiast kupować boazerię sauniarską w dedykowanym sklepie, można zapytać bezpośrednio w tartaku, zadzwonić do kilku okolicznych. Tartaki często mają końcówkę boazerii, tzw. resztki, które dla nas mogą być wystarczające. Można wtedy kupić drewno w dobrej cenie. Pamiętajcie tylko, aby pytać o boazerię wysokiej jakości, dobrze wysuszoną, klasy A, bezsęczną z długim piórem.
- Można też użyć boazerii klasy A/B. Będzie trochę bardziej sęczna, mokra, ale akceptowalna :)
- Materiały budowalne, np. drewno konstrukcyjne czy kantówki, w Castoramie lub innych dużych marketach są bardzo drogie. Lepiej zrobić takie zakupy w lokalnych hurtowniach budowlanych.
- Nie trzeba kupować drewna konstrukcyjnego certyfikowanego klasy C24, tylko zwykłe, mokre, świeżo wycięte drewno (za ⅓ ceny). Drewno certyfikowane C24 jest bardzo dobrze wysuszone, nie pracuje, ale ze względu na to, że sauna nie jest dużym budynkiem, bez obaw można zastosować drewno bez certyfikatu. Drewno będzie trochę pracowało, w czasie użytkowania sauny mogą się pojawić lekkie krzywizny czy odstające deski, które nie robią dużej różnicy i można szybko to skorygować.
Mobilna sauna, czyli kilka słów o transporcie sauny
Jeśli budujecie saunę wolnostojącą warto wziąć pod uwagę możliwość jej przetransportowania w inne miejsce. Czy w ogóle będzie to możliwe i jakie koszty są z tym związane? Nigdy nie wiadomo czy nie przyjdzie Wam się przeprowadzić i wtedy możecie taką saunę zabrać z sobą :) Czasami również lepiej zbudować saunę w innym miejscu a dopiero jak już jest gotowa, przewieźć ją do miejsca docelowego. Zaznaczę tylko, że poprzez określenie “mobilna” nie mam na myśli sauny na kółkach. Saunę z podwoziem warto zbudować, jeśli wiemy, że będziemy się z tą sauną regularnie przemieszczać. Inaczej nie ma sensu ponosić kosztu zakupu podwozia. O czym w takim razie należy pamiętać, aby naszą saunę można było sprawnie przetransportować? Oto kilka rzeczy, które warto zaplanować:
- Najtańszy i najwygodniejszy będzie transport HDS’em, czyli autem z przyczepą, która ma zamontowany mały dźwig. Nie trzeba wtedy zamawiać oddzielnie dźwigu i tira, co znacznie ułatwia całą operację i jest oczywiście najbardziej optymalne jeśli chodzi o koszty.
- Najlepiej jeśli sauna wraz przyczepą, na której jest transportowana, nie będzie przekraczać wysokości 4,2 m.
- Najbardziej popularne przyczepy mają 1-1,20 m, co oznacza, że całkowita wysokość sauny powinna wynosić nie więcej niż 3 metry.
- Wysokość naszej sauny to 3,3 m (324 cm) i transportowana była na przyczepie o wysokości 90 cm. Standardowy HDS ma wysokość około 1-1,2 m, dlatego zdecydowaliśmy się na transport przyczepą niskopodłogową.
- Dużo zależy od firmy transportowej, gdyż niektóre firmy mają zezwolenie na transport do wysokości 4,5 metra. Na pewno bezpieczniejszą opcją jest trzymanie się całkowitej wysokości sauna plus przyczepa: 4,2 metra.
- Aby móc transportować saunę bez pilota, jej szerokość nie powinna przekraczać 3,2 metra. Transport z pilotem jest oczywiście możliwy, ale będzie to dodatkowy koszt i utrudnienie. Co do zasady: gdy pojazd wraz z ładunkiem przekroczy długość 23 m lub szerokość 3,2 m lub wysokość 4,5 m lub masę całkowitą 60 ton, konieczny jest pilot transportu ponadgabarytowego.
Zakończenie
Z czysto konstrukcyjnego punktu widzenia sauna to po prostu dobrze zaizolowana szopka drewniana. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, które warto poznać, aby później nie ponosić niepotrzebnych kosztów przebudowy czy wymiany niektórych elementów. Istotne jest pamiętanie o kwestiach pożarowych, gdyż zbyt wiele saun poszło już z dymem.
Mam nadzieję, że tym poradnikiem pomogę Wam w budowie sauny. Naprawdę warto! Dajcie znać o Waszych postępach w budowie sauny oraz jeśli macie jakiekolwiek pytania piszcie w komentarzach.
A jeśli chcecie przetestować naszą saunę na żywo, zapraszam do naszego domku nad jeziorem :))
Jeśli uważasz, że to co piszę jest wartościowe, podziel się artykułem ze znajomymi lub na mediach społecznościowych. To dodaje mi motywacji do dalszego pisania 👍
Jeśli macie pytania, śmiało piszcie w komentarzach :))