Pomysły na wakacje z psem w Wielkopolsce

Projekt Psyjazna Wielkopolska

Październik, 2024

Żeby nie było, że my w tym UkryjSię tylko w lesie siedzimy, dziką kuchnię prowadzimy i saunujemy. Od czasu do czasu wychodzimy w świat i tak oto w ubiegłym tygodniu miałam przyjemność gościć na konferencji “Współpraca - Innowacje - Turystyka Zrównoważona” organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną (w skrócie POT), partnerem wydarzenia była nasza rodzima Wielkopolska Organizacja Turystyczna (w skrócie WOT).

Konferencja traktowała o zrównoważonym rozwoju w turystyce, prowadzeniu hoteli, pensjonatów, domków w sposób zrównoważony. Czyli w dużym uproszczeniu tak, żeby jak najmniej oddziaływać na otaczające nas środowisko. Rozwój zrównoważony ma bardzo szerokie ramy, bo nie chodzi tylko o środowisko naturalne, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie, ale również o poszanowanie dobrostanu ludzi, mieszkańców danej miejscowości czy naszych pracowników i współpracowników, a przede wszystkim nas samych. Temat arcyciekawy i chętnie go rozwinę w innym wpisie blogowym, a teraz wróćmy do naszych zwierzaków :)

Na konferencji byli działacze samorządów, organizacji pozarządowych, przedstawciele uczelni wyższych związanych z rozwojem zrównoważonym. I tak poznałam Annę Brykalską-Domańską (WOT), inicjatorkę i wykonawczynię projektu “PSYjazna Wielkopolska”. Anna zainicjowała ów projekt z własnej potrzeby, a tak często rodzą się najlepsze projekty :-) Ma psa adopciaka (wabi się Taigi), z którym bardzo chciała robić wycieczki po Wielkopolsce, jednocześnie nie rezygnując z wstępów do muzeów i innych atrakcji naszego regionu. Jak mówi Anna, zostawianie Taigi na długie godziny w domu nie było opcją, a szukanie hotelu też nie najlepszym rozwiązaniem. Często przez brak informacji gdzie w ogóle można się wybrać z psem i nie polizać klamki, zostawali w domu.

Anna Brykalska Domańska i Taigi Anna Brykalska Domańska i Taigi. Fot. Wiktoria Szulc, IG:@szulc.shots

I tak powstał projekt PSYjazna Wielkopolska. Coś co przyda się każdemu podróżnikowi z psem. Szanowni Psiarze - przybywajcie do Wielkopolski, bo jest dużo do obwąchania! Warto również odwiedzić profil Anny na instagramie. Znajdziecie tam sporo inspiracji do podróży z Waszym psiakiem :)

Efektem projektu jest między innymi interaktywna mapa z oznaczeniem atrakcji w Wielkopolsce, do których możecie wstąpić z Waszym pupilem :)

Mapa atrakcji przyjaznych psom w Wielkopolsce

A zwiedzić możecie Szlak Piastowski na trasie, którego zajrzyjcie do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Następnie zapraszamy na malowniczy spacer w Ostrowie Lednickim i udanie się do Gnieza 🙂

Do Gniezna mam sentyment, gdyż mój mąż Piotr się tam wychował. Jesteśmy częstymi bywalcami tej pierwszej stolicy Polski i muszę przyznać, że warto się wybrać, zwłaszcza z psem! Gniezno ma piękną starówkę, a na spacer z psem ogromnie polecam tereny rekreacyjne jeziora Jelonek, zwanego przez lokalsów “Wenecją”. Jest tam dużo zieleni, leżaczki, hamaczki, siłownia zewnętrzna z drążkami, ścianka wspinaczkowa a nawet wielka zjeżdżalnia! Nad Wenecją stanął również pomnik Lecha, legendarnego założyciela Gniezna. Rzeźba autorstwa Jarosława Boguckiego jest częścią Traktu Królewskiego.

Rzeźba jest tak realistyczna, że nasz pies Majk cały się najeżył, nie chciał iść i warczał gotowy do ataku! Tak poza tym nasz Majk to najodważniejszy pies, który boi się tylko bardzo strasznych rzeczy takich jak mosty, śmieciarki i niektóre rzeźby…

Podczas spaceru nad Wenecją, lub jak niektórzy mówią - Weneją, znajdziecie również Królika Strażaka. Jak zgłodniejecie można posilić się pizzą w Pizzerii Wenecja z niemalże 30-letnim stażem. Jeśli jednak szukacie bardziej wykwintnej opcji, w zasięgu 10 minut miłego spacerku przez Rynek, dojdziecie do Dobrego Browaru, gdzie mają nawet kartę dań dla czworonogów! Powiedzenie "pieskie życie" nabiera już naprawdę innego znaczenia!

Jezioro Jelonek, czyli Wenecja w Gnieźnie

W Gnieźnie z psem możecie również odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. Przygotowując ten wpis odkryłam też, że po drodze z Poznania do Gniezna, w Pobiedziskach, znajduje się Skansen miniatur Szlaku Piastowskiego. W planach z Majkiem mamy również Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Jak się okazuje psiolubny jest również Wolsztyn, w którym warto się wybrać do parowozowni, oraz Kalisz, gdzie możecie zrobić spacer z psem piwnicami Ratusza!

Z kolei bliskiej okolicy Poznania, oprócz Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego, zajrzyjcie do Puszczykowa i Muzeum Arkadego Fiedlera.

Te i jeszcze więcej opisów atrakcji znajdziecie na stronie PSYjazna Wielkopolska. Zdecydowanie warto tam zajrzeć i zaplanować własną wyprawę z psem!

Dodatkowo z miłą chęcią polecam Wam pobrać e-book przygotowany przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, w którym znajdziecie masę pomysłów na wycieczki z psem oraz pakiet wskazówek o bezpiecznych podróżach z psami. Kliknij, aby pobrać e-booka o podróżach z psem.

Galeria wakacji z psem w Wielkopolsce

Na zakończenie wrzucam śmieszny filmik o naszych psach podróżnikach oraz kilka fotek ze zwiedzania Wielkopolski z czworonogiem :)

Psy na wakacjach w Wielkopolsce


Wielkopolska - Powidzki Park Krajobrazowy
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Materiały WOT.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Materiały WOT. Fot. Anna Brykalska-Domańska.
Skansen miniatur Szlaku Piastowskiego. Skansen miniatur Szlaku Piastowskiego. Materiały WOT. Fot. Jacek Cieślewicz.
Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie. Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie. Materiały WOT. Fot. Kadr na 4 łapy.
Parowozownia Wolsztyn. Parowozownia Wolsztyn. Materiały WOT. Fot. Kadr na 4 łapy.
Pies Taigi w podziemiach kaliskiego ratusza. Pies Taigi w podziemiach kaliskiego ratusza. Materiały WOT. Fot. Kadr na 4 łapy.

Podaruj swojemu czworonogowi wspaniałe wakacje z psem w domku nad jeziorem.